Odo Marquard (1928-2015) to wybitny niemiecki filozof, wykładowca na Uniwersytetach w Münster i Gießen, prezes Niemieckiego Towarzystwa Filozoficznego w latach 1985-1987.
Myśliciel zajmował się niemiecką filozofią dziejów, hermeneutyką filozoficzną i sceptycyzmem. Jego rozważania zajmują wyjątkowe miejsce w pejzażu niemieckiego akademizmu, sytuując się pomiędzy konserwatyzmem a postmodernizmem.
Marquard słynął z pisania pięknych stylistycznie, pełnych metafor esejów, a także wygłaszania dowcipnych, ironicznych przemówień. Jego teksty są dostępne w czterech przetłumaczonych na język polski zbiorach: „Rozstanie z filozofią pierwszych zasad” (1994), „Apologia przypadkowości” (1994), „Szczęście w nieszczęściu” (2001), „Aesthetica i anaesthetica” (2007).
Filozof urodził się w moim rodzinnym mieście, Słupsku, który mieścił się wówczas na terytorium Prus, nosząc nazwę „Stolp”. W związku z tym, a także moim zainteresowaniem dorobkiem niemieckiego myśliciela, zainaugurowałem powstanie „Marquard Café Słupsk” – kawiarni filozoficznej, której on patronuje. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, a wstęp jest otwarty.
Więcej informacji o kawiarni: rozmowa w Radiu Słupsk na temat Marquard Café.
Przetłumaczone materiały:
- Wywiad O. Marquarda dla „Spiegel Kultur”, 2003 (tłumaczenie z j. niemieckiego)
- O. Marquard, mowa inauguracyjna dla Deutsche Akademie fur Sprache und Dichtung, 1995 (tłumaczenie z j. niemieckiego)
- Odo Marquard – Zdjęcia i rysunki (broszura do wystawy, Giessen 2018)
- Wywiad O. Marquarda dla „Alpha Forum”, 1998 (tłumaczenie z j. niemieckiego)